INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Cichowski (Cichovius)  

 
 
1598 - 1669-03-27
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Cichowski (Cichovius) Mikołaj (1598–1669), jezuita. Pochodził z Wielkopolski. Pierwotne jego nazwisko nie jest znane; sam w tytułach swych książek podawał się za Cichoviusa; miał prawdopodobnie nazwisko plebejskie, na co wskazuje fakt, że w roku 1615 wstąpił do zakonu na brata, a potem pełnił funkcje furtiana przez lat trzy. Ponieważ jednak okazywał wybitne zdolności, przeto przeznaczono go na studia, które odbył zdumiewająco szybko. Spóźnione i pospieszne studia nie dały mu jednak po trzebnej kultury umysłowej, co się odbiło na formie i poziomie duchowym licznych jego pism. Życie swoje kapłańskie przepędził najpierw na katedrach filozofii, teologii i egzegezy, a potem jako kaznodzieja ludowy i zawzięty, pełen nieokiełznanego temperamentu polemista. Kilkanaście swoich pism polemicznych zwrócił przeciw arianom; można go nazwać ostatnim triumfującym polemistą antyariańskim. Działalność polemiczną Skargi, Wujka i Śmigleckiego prowadził dalej, w formie niestety mało kulturalnej, dalekiej od ducha chrześcijańskiej miłości. C. był dzieckiem swoich czasów; nietolerancja, płytkość, łatwowierność, przesada, przy wściekłym sarmackim temperamencie, to główne cechy polemicznych pism jego. Był on typowym polskim rębajłą w dziedzinie religijnej i teologicznej polemiki. Pismami swymi zdobył sobie w społeczeństwie katolickim sławę i znaczenie. Sprzyjały mu znakomicie warunki, a przede wszystkim wojny »potopu« i zdradzieckie w czasie nich stanowisko dysydentów, a zwłaszcza arian. C. umiał znakomicie wyzyskiwać nastrój paniki i atmosfery klęsk narodowych, uważanych za karę za pobłażanie różnowiercom. Przyczynił się przeto swymi pismami niemało do wydania i utrzymania dekretu banicyjnego na arian (Namowa do Ich Mościów… aby przy konstytucjej przeciw Arryanom statecznie stali). Nie ograniczał się jednak tylko do walki na pióra, ale jako misjonarz staczał dysputy z arianami (w Rożnowie pod Sączem u J. Wielopolskiego), głosił misje w Sądeczyźnie i okolicach, w których były gminy ariańskie. Drugą dziedziną, w której C. używał swego wielkiego talentu polemicznego, w formie jednak znacznie łagodniejszej, była sprawa unii. Przed buntem Chmielnickiego stoczył publiczną dysputę z uczonym archimandrytą Innocentym Gizelem o pochodzeniu Ducha św., a w r. 1658 ogłosił obszerne dzieło o tej samej kwestii i o prymacie papieża (Tribunal SS. Patrum orientalium, i 2 wydania polskiego przekładu T. Rutki T. J.: 1692 i 1698). Polemizował wreszcie z ks. Markiewiczem, broniąc prawnej eksempcji jezuitów polskich w ogóle, a od płacenia dziesięcin w szczególności. Zmarł w Krakowie 27 III 1669.

 

Jego dzieła wymienia Estr. XIV 226; Załęski, Jezuici w Polsce, I–III; Grabowski T., Literatura ariańska w Polsce, Kr. 1908; Brückner A., Spuścizna rękopiśmienna po W. Potockim (Rozpr. P. A. U. wydz. filolog, s. II t. XII 346); Pęckowski M., Ks. M. Cichowiusza T. J. Wizerunek nieprawdy ariańskiej (»Miesięcznik Kośc.« 1910, II 277); Chmaj L., A. Wiszowaty (Reformacja w Polsce 1921, 199); Völker K., Kirchengeschichte Polens, Berlin 1930.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.